Artykuły
Junior Speed Chess Championship 2022: Wszystkie niezbędne informacje

CHESScom
| 24 | Inne

Sponsorowane przez SIG rozgrywki Junior Speed Chess Championship 2022 to najnowsza edycja organizowanego przez Chess.com turnieju dla najlepszych młodych szachistów. Łączna pula nagród w turnieju wynosiła 35 000 $. Edycja 2022 rozpoczęła się 31 marca, a finał rozegrano 6 czerwca. Poprzednie dwie edycje turnieju wygrał GM Nihal Sarin.

Harmonogram

Kwalifikacje trwały od 31 marca do 8 kwietnia, a Turniej Główny od 11 kwietnia do 13 maja.

Transmisje

Turniej Junior Speed Chess Championship 2022 był transmitowany na żywo na Chess.com/TV, Twitch, oraz YouTube. Fani mogli również śledzić turniej na stronie z wydarzeniami.

Głównym komentatorem Chess.com był GM Daniel Naroditsky, a pomagali mu GM Aman Hambleton, GM Robert Hess oraz dyrektor ChessKid FM Mike Klein.

Format rozgrywek

Kwalifikacje

• Każdy turniej był grany systemem pucharowym z udziałem ośmiu zaproszonych graczy
  • Każdy mecz w systemie pojedynczej eliminacji (przegrywający odpada) składał się z 14 partii: dwóch granych tempem 5+1, czterech granych tempem 3+1, i ośmiu granych tempem 1+1
  • Pierwszy zawodnik, który uzyskał 7.5 pkt wygrywał mecz
  • W przypadku remisu 7-7 w ćwierćfinałach lub półfinałach, zawodnicy grali dogrywki przeciwnymi kolorami tempem 1+1 do momentu wygrania partii przez któregoś z zawodników
  • Remis w finale oznaczał dogrywkę w formie czterech partii granych tempem 1+1
  • Jeśli po dogrywce w finale nadal był remis, zawodnicy grali partię typu armageddon. Białe dostawały pięć minut (brak czasu dodawanego) i musiały wygrać. O tym, kto zagra czarnymi decydowała licytacja: zawodnicy w prywatnej wiadomości informowali, ile czasu chcieliby mieć na grę czarnym kolorem. Zawodnik, który zaoferowałby mniejszy czas, wygrałby licytację i grałby czarnymi oraz dostałby tyle czasu, ile zalicytował.
  • Zwycięzca awansował do Turnieju Głównego

Turniej główny

• System pucharowy pojedynczej eliminacji z udziałem 16 zawodników - 13 graczy zaproszonych i 3 zwycięzców kwalifikacji
  • Mecz składał się z trzech części: 90 minut na partie 5+1, 60 minut na partie 3+1 i na końcu 30 minut na partie 1+1. Pomiędzy pierwszymi dwiema częściami przewidziana była przerwa.
  • Partie trwające w momencie upływu czasu w danym segmencie były dokończone, a ich wynik był wliczony do punktacji
  • Dogrywka wyglądała tak samo, jak finał kwalifikacji: rozgrywany był czteropartiowy mini-mecz grany tempem 1+1, a następnie, jeśli było to konieczne, armagedon z takim samym systemem licytacji, jak w kwalifikacjach (patrz wyżej)
  • Zwycięzca awansował do turnieju Speed Chess Championship 2022, który odbędzie się pod koniec 2022 roku

Nagrody

Łączna pula nagród w turnieju JSCC 2022 wyniosła 35 000 $, z czego ponad 10% powędrowało do zwycięzcy Turnieju Głównego.

Pula nagród w kwalifikacjach to 2 500 $ na każdy turniej, co łącznie dawało 7 500$.

Miejsce Nagroda
1 500 $ + awans
2 500 $
3-4 350 $
5-8 200 $

Pula nagród w Turnieju Głównym: 27 500 $

Dla każdego meczu w Turnieju Głównym obowiązywała typowa dla SCC struktura nagród: połowa nagrody pieniężnej trafiała do zwycięzcy, a druga połowa była dzielona zgodnie z procentem punktów zdobytych w meczu.

Etap Pula nagród w meczu Dla zwycięzcy Do podziału
Finał 5 000 $ 2 500 $ wg % punktów
Półfinały 3 000 $ 1 500 $ wg % punktów
Ćwierćfinały 1 625 $ 750 $ wg % punktów
1/8 finału 1 250 $ 750 $ wg % punktów

Zawodnicy

W turnieju głównym wzięło udział 13 zaproszonych zawodników oraz zwycięzcy trzech turniejów kwalifikacyjnych.

11. GM Shamsiddin Vokhidov
  12. GM Andrew Hong (Zwycięzca Turnieju Kwalifikacyjnego nr 2)
  13. GM Arseniy Nesterov
  14. GM Velimar Ivic
  15. IM Mahammad Muradli (Zwycięzca Turnieju Kwalifikacyjnego nr 3)
  16. IM Aronyak Ghosh (Zwycięzca Turnieju Kwalifikacyjnego nr 1)

O rozstawieniu w drabince decydowała średnia z najwyższych rankingów każdego zawodnika z ostatnich 30 dni na Chess.com w szachach błyskawicznych (40%) oraz bulletach (20%), a także ranking z kwietniowej listy rankingowej FIDE w szachach klasycznych (40%). Powyższy ranking uwzględnia średnią wartość wszystkich rankingów łącznie.

1 Turniej Kwalifikacyjny

2 Turniej Kwalifikacyjny

3 Turniej Kwalifikacyjny

Drabinka turniejowa

junior speed chess championship 2022 final bracket

Konkurs

Można było wziąć udział w darmowym konkursie przewidywania wyników i wygrać gotówkę oraz członkostwo w Chess.com!

Wyniki kwalifikacji

31 marca: IM Aronyak Ghosh wygrał pierwszy turniej kwalifikacyjny po pokonaniu IM Pranav V 10-7.

7 kwietniaIM Andrew Hong wygrał drugi turniej kwalifikacyjny i zakwalifikował się do Turnieju Głównego po pokonaniu GM Brandona Jacobsona 9.5-8.5.

8 kwietnia: IM Mahammad Muradli wygrał trzeci Turniej Kwalifikacyjny pokonując 8-0 IM Platona Galperina.

Zasady Fair Play

W turnieju obowiązywały wszystkie zasady Fair Play określone przez Chess.com, w tym m.in.:

• Na każdym etapie turnieju, wszyscy zawodnicy muszą dołączyć do spotkania na Zoom (zarówno w turnieju szwajcarskim, jak i pucharowym)
  • Zawodnicy muszą używać dwóch kamer, w tym przynajmniej jedna musi być cały czas ustawiona w trybie Zoom
  • Zawodnicy muszą stosować się do wszystkich poleceń pracowników Chess.com, w tym muszą mieć możliwość udostępnienia swojego ekranu/ekranów na ich prośbę
  • Zawodnicy, którzy będą przeprowadzać transmisję z turnieju muszą ustawić czat w tryb "emote-only"
  • W pomieszczeniu razem z zawodnikiem nie może przebywać żadna inna osoba, chyba że Chess.com wyrazi na to zgodę
  • Zawodnicy, którzy przeprowadzają transmisję z turnieju będą musieli opóźnić ją o 60 sekund. Jeśli nie będą w stanie ustawić takiego opóźnienia, wówczas nie będą mogli transmitować danego wydarzenia