Aktualności
Nakamura po raz 4. wygrywa Bullet Chess Championship

NM_Vanessa
| 0 | Relacja z wydarzenia szachowego

W piątek GM Hikaru Nakamura po raz czwarty wygrał rozgrywki Bullet Chess Championship 2023, pokonując w Wielkim Finale po dogrywce GM Magnusa Carlsena.

Tym razem Carlsen grał już na swoim sprzęcie, ponieważ wrócił w międzyczasie do swojego domu w Norwegii. W drabince przegranych najpierw pokonał GM Daniela Naroditsky'ego, a potem GM Alirezę Firouzję, rewanżując się Irańczykowi za niedawną porażkę, która zrzuciła go do drabinki przegranych. W Wielkim Finale przeciwko Nakamurze Carlsen odrobił stratę pięciu punktów, doprowadził do remisu i tym samym do dogrywki.

W dogrywce ostatecznie triumfował Nakamura, który po raz kolejny pokazał swoje niesamowite umiejętności wywierania presji zarówno na szachownicy, jak i na zegarze. Dla Amerykanina jest to już czwarty tytuł mistrza BCC w karierze.

Jak śledzić turniej?
Rozgrywki Bullet Chess Championship 2023 można było śledzić na Chess.com/TV lub na oficjalnym kanale na Twitchu. Wszystkie transmisje na żywo można znaleźć na YouTube.com/ChesscomLive.
Piątkową transmisję na żywo prowadzili GM Robert Hess oraz IM Danny Rensch

Choć w bullecie największy nacisk kładzie się na szybkość gry, dla zawodników jest to też doskonały sprawdzian ich szachowej intuicji. Przy nieubłaganie malejącym czasie na zegarze, zawodnicy muszą podejmować niezliczoną liczbę kluczowych decyzji, tworzyć plany gry w grze środkowej, rozpoczynać ataki na skrzydle królewskim, znajdować odpowiednie ruchy w obronie, liczyć warianty taktyczne i stosować w praktyce swoją teoretyczną wiedzę na temat końcówek.

Carlsen ma na ten temat następującą opinię:

„Gram bulleta już od wielu lat, ale prawda jest taka, że nigdy nie grałem z Hikaru. Widziałem tylko, jak wygrywa z innymi. Zawsze myślałem, że będę dla niego odpowiednim przeciwnikiem. Moją główną siłą, i w zasadzie jego również, jest to, że po prostu gramy w szachy lepiej niż inni, więc możemy wykonywać dobre ruchy szybciej, podczas gdy inni szachiści potrzebują na to więcej czasu”.

Nie jest zatem niespodzianką, że w finale rozgrywek wystąpili dwaj najlepsi zawodnicy z listy rankingowej w szachach klasycznych – Carlsen i Nakamura.

Carlsen rozpoczął dzień od pojedynków w drabince przegranych, do której spadł po porażce z Firouzją w półfinale. Na drodze Carlsena do Wielkiego Finału i pierwszego pojedynku z Nakamurą stanęli znany z nocnych maratonów bulleta Naroditsky oraz zawsze przebiegły Firouzja.

Półfinał drabinki przegranych:

Finał drabinki przegranych:

Wielki Finał:

Carlsen vs. Naroditsky 12,5-7,5

Carlsen wyglądał zupełnie inaczej, niż poprzedniego dnia. Tym razem widać było, jak podczas rozgrywania partii wesoło podśpiewuje. Był bardziej skupiony i szybszy, co z pewnością było spowodowane tym, że grał już we własnym domu, na własnym sprzęcie.

W partii nr 9 Naroditsky poddał się w remisowej pozycji. Atakowane są zarówno biały hetman, jak i biała wieża. Czy da się jakoś wybrnąć z tej sytuacji?

Ruch białych.

Mimo że Carlsen dość szybko wyszedł na prowadzenie, Naroditsky odniósł kilka ładnych zwycięstw.

Gdy do końca meczu pozostawały już mniej niż cztery minuty, Carlsen osiągnął bezpieczną, pięciopunktową przewagę. Mecz zakończył się w dziwny sposób, gdy obaj zawodnicy śmieli się ze sprytnej pułapki patowej Naroditsky'ego, który wykorzystał to, że Carlsen ma ustawioną automatyczną promocję na hetmana.

Po meczu Naroditsky podzielił się swoimi odczuciami na temat grania z Carlsenem i Nakamurą:

„W środkowej fazie gry, szybkość, z jaką Magnus podejmuje decyzje w kluczowych momentach, to istne szaleństwo, po prostu dosłownie musiałem przecierać oczy ze zdumienia... Gdy ci dwaj zawodnicy są w swojej najlepszej formie, to tak, jak gdyby grało się z silnikiem. Właściwie nie czuć żadnej różnicy”.

To tak, jakby grało się z silnikiem. Właściwie nie czuć żadnej różnicy.

―Daniel Naroditsky

Carlsen vs. Firouzja 11-9

Ten mecz był dla Carlsena szansą na rewanż za porażkę z Firouzją w półfinale drabinki wygranych.

Norweg rozpoczął od mocnego uderzenia, ofiarowując hetmana w celu wyrobienia silnego wolnego piona. Gdy Firouzja nie przyjął ofiary, Carlsen za chwilę przypuścił niespodziewany atak na białego króla.

Po kolejnym ataku na króla, Carlsen odniósł drugie zwycięstwo z rzędu.

Dzięki swojej niebywałej szybkości Firouzja nie pozwolił Carlsenowi na trzecią z rzędu wygraną i to on zdobył swój pierwszy cały punkt w meczu.

20-letni arcymistrz zaczął odwracać losy meczu. Zanotował serię sześciu zwycięstw z rzędu, najpierw wyrównując stan gry, a potem wychodząc na trzypunktowe prowadzenie. Na poniższym diagramie widać pozycję z partii, która zakończyła zwycięską serię Firouzji. Przyjrzyjmy się jego ideom – dzięki zwykłemu dokończeniu rozwoju w partii nr 11, stworzył groźby wobec króla Carlsena, których nie dało się powstrzymać.

Pozycja po kończącym partię 24.Whd1! w wykonaniu Firouzji

Firouzja utrzymywał prowadzenie przez większość pojedynku, ale nagle, w momencie, gdy na zegarze do końca meczu pozostało mniej niż 5 minut, do głosu zaczął dochodzić Carlsen.

Norweg wygrał trzy partie z rzędu, doprowadzając do wyrównania w momencie, gdy do końca finału pozostała mniej niż minuta. W ostatniej ze wspomnianych partii Carlsen pozwolił przeciwnikowi dorobić hetmana jako pierwszemu tylko po to, by jego promocja doprowadziła do natychmiastowego mata.

Gdy zawodnicy rozpoczęli dogrywkę, na prowadzenie wyszedł Carlsen. Firouzja walczył bardzo dzielnie, ratując się w sytuacjach, w których 16. mistrz świata chciał wygrać z nim na czas.

W trzeciej partii dogrywki Carlsen uzyskał tak dużą przewagę na szachownicy i na zegarze, że Firouzja poddał partię.

Mecz dobiegł końca, a na Carlsena czekał już tylko jeden przeciwnik: Nakamura.

Nakamura vs. Carlsen 17-15

Podobnie jak w finale rozgrywek Speed Chess Championship 2022, tak i tym razem końcowy pojedynek miał się rozegrać pomiędzy Nakamura i Carlsenem.

Co bardzo ciekawe, pomimo tego, że zawodnicy rywalizują ze sobą już od wielu lat, jeszcze nigdy nie mieli okazji zagrać ze sobą w tym formacie.

Debiut Carlsena w rozgrywkach BCC, mający swoją kulminację w Wielkim Finale z Nakamurą przywodzi na myśl pewną pamiętną scenę filmową – pierwszą sesję sparingową Neo, kiedy Morfeusz wprowadzał go w zasady Matrixa. Podobnie jak kultowe postacie z filmu, Carlsen i Nakamura z nieludzką wręcz szybkością wykonywali ruchy na szachownicy, zdając się przeczyć prawom fizyki.

Zawodnicy pokazali swoje niezwykłe umiejętności już w drugiej partii. Nakamura miał 10 sekund straty we wczesnej fazie gry środkowej, ale znalazł sposób na odparcie ataku Carlsena, wygrywając przy okazji figurę i zrównując się z Norwegiem na zegarze. Następnie Carlsen, który grał z wieżą mniej, w ostatnich sekundach partii znalazł wiecznego szacha.

Rensch skwitował tę sytuację następującymi słowami: „To, co odróżnia ich od wszystkich innych zawodników, to ich zdolność do wpatrywania się otchłań szaleństwa”.

Nakamura z łatwością potrafi flagować swoich przeciwników w remisowych pozycjach. Jedną z jego ulubionych tego typu sytuacji jest klasyczna remisowa końcówka z gońcami i pionem bandowym, który idzie do pola przemiany przeciwnego koloru niż goniec. W BCC Amerykanin wygrał tę końcówkę już trzy razy – raz w partii z Carlsenem i dwa razy z Firouzją w finale drabinki wygranych.

Morfeusz: „Jak Cię pokonałem?”
Neo: „Jesteś zbyt szybki”.

W połowie meczu Nakamura złapał swój idealny rytm, kiwając głową w rytm słuchanej muzyki. Amerykanin wygrał cztery partie z rzędu i powiększył swoje prowadzenie do pięciu oczek.

W drugiej połowie meczu Carlsena nieustannie walczył, by dogonić Nakamurę, a Amerykanin za wszelką cenę starał się tę przewagę utrzymać. Partie, które rozgrywali, zapierały dech w piersiach i widać było, że obaj grają na maksimum swoich możliwości.

Neo biegnie wzdłuż ściany wirtualnej sali treningowej i wykonuje salto nad Morfeuszem. Ten w idealnym momencie kopie jednak swojego przeciwnika tak, że ten z impetem uderza w słup. Neo jednak wstaje i jest gotowy do kolejnej rundy.

W dalszej części meczu Carlsenowi udało się zmniejszyć przewagę przeciwnika do dwóch punktów. Gdy jedna partia kończyła się zwycięstwem Nakamury, w kolejnej wygrywał Carlsen. Hess powiedział: „Z każdą rozegraną partią Carlsen gra coraz szybciej”.

Na trzy minuty przed końcem meczu w niezwykle kreatywnej partii Carlsen nie przyjął strategicznej ofiary hetmana ze strony Nakamury, a następnie wygrał i zmniejszył stratę do Amerykanina do jednego punktu.

Gdy do końca meczu pozostawały już jedynie sekundy, Carlsen wygrał ponownie, doprowadzając tym samym do dogrywki.

Co ciekawe, Carlsen ani razu nie wyszedł w meczu na prowadzenie. W dogrywce to znowu Nakamura pierwszy uzyskał przewagę nad Norwegiem. W partii nr 4 skorzystał z okazji i pognał swoim wolnym pionem do pola promocji. Dało mu to dwupunktową przewagę i jednocześnie zapewniło zwycięstwo w całym meczu.

Po meczu Nakamura powiedział, co według niego było kluczem do osiągnięcia sukcesu:

„Myślę, że przede wszystkim to, że naprawdę idealnie opanowałem tempo gry i cały czas potrafiłem wykonywać szybkie ruchy, a Magnus w niektórych kluczowych partiach nie grał zbyt dokładnie”.

Carlsen ocenił występ Nakamury w następujący sposób: „Jestem pod ogromnym wrażeniem. Zawsze uważałem, że w bullecie Hikaru jest ode mnie trochę lepszy, ale nie zdawałem sobie sprawy z tego, że aż tak. To niezwykle imponujące!”

Jestem pod ogromnym wrażeniem.

―Magnus Carlsen

Za zdobycie 4. tytułu mistrza bulleta Nakamura zarobił 20 tys. dolarów, a Carlsen za drugie miejsce otrzymał 16 tys. dolarów. Nagrody dla Firouzji i Naroditsky'ego wyniosły odpowiednio 12 tys. i 8 tys. dolarów.

Drabinka

Klasyfikacja generalna

Organizowane przez Chess.com rozgrywki Bullet Chess Championship 2023 (BCC) to najbardziej prestiżowy turniej bulleta, wchodzący w skład cyklu Speed Chess Championship. Eliminacje do turnieju odbyły się w dniach 6 i 7 lipca, a turniej główny odbywa się w dniach 17-21 lipca. Najszybsi gracze na świecie rywalizują o swój udział w puli nagród wynoszącej 100 tys. dolarów oraz o gwarantowane miejsce w turnieju głównym Speed Chess Championship.

Poprzednie artykuły

NM_Vanessa
NM Vanessa West

Vanessa West is a National Master, a chess teacher, and a writer for Chess.com. In 2017, they won the Chess Journalist of the Year award.

You can follow them on X: Vanessa__West

więcej od NM NM_Vanessa
Nakamura nie do zatrzymania w meczu z Nihalem, Naroditsky lepszy od Seviana

Sevian pokonuje Firouzję; w drabince wygranych utrzymują się też Nakamura, Nihal i Naroditsky