Aktualności
Global Chess League - finał: Pierwszy puchar wędruje do drużyny Triveni Continental Kings

JackRodgers
| 0 | Relacja z wydarzenia szachowego

Pierwszym drużynowym mistrzem rozgrywek Tech Mahindra Global Chess League 2023 została ekipa Triveni Continental Kings, która w finale pokonała zespół UpGrad Mamba Masters dopiero w drugim etapie dogrywki. Bohaterem drużyny „Królów” okazał się 19-letni GM Jonas Bjerre, który w czwartym pojedynku dogrywki (tzw. nagłej śmierci) pokonał GM Javokhira Sindarova.

Emocje podczas ceremonii wręczenia pucharu GM Levonowi Aronianowi, który w ostatniej chwili zastąpił w rozgrywkach GM Ding Lirena, można było porównać do atmosfery panującej podczas finału Super Bowl. Za zdobycie mistrzostwa, właściciel drużyny Kings otrzymał 500 tys. dolarów.

Gdzie można było śledzić rozgrywki?
Rozgrywki Tech Mahindra Global Chess League 2023 można było śledzić na naszej stronie z wydarzeniami. Transmisje na żywo z rozgrywek były dostępne na wielu kanałach telewizyjnych oraz na oficjalnym kanale GCL na YouTube

Finał - runda nr 1

Finał - runda nr 2

Dogrywka - blitz

Nagła śmierć

Według regulaminu, finał miał się rozpocząć od dwóch meczów szachów szybkich, w których podobnie jak w fazie eliminacyjnej cała drużyna miała grać jednym kolorem. Gdyby po dwóch meczach był remis, miała nastąpić pierwsza faza dogrywki, w której zespoły rozegrałyby dwa mecze blitza tempem 3+2. Gdyby i to nie przyniosło rezultatu, o losach finału miała rozstrzygać druga faza dogrywki (tzw. nagła śmierć), w której rozgrywany byłby jeden mecz pomiędzy wylosowaną parą zawodników. W przypadku remisu, losowana byłaby kolejna para. Taki format miałby obowiązywać do momentu wyłonienia ostatecznego zwycięzcy.

Biorąc pod uwagę statystyki, mecz zanosił się na bardzo wyrównany, ponieważ różnica pomiędzy średnim rankingiem obu drużyn wynosiła zaledwie dziewięć punktów (2601 pkt - Triveni Continental Kings i 2610 pkt - UpGrad Mumba Masters). Nikt nie spodziewał się jednak aż tak zaciętej rywalizacji, która rozstrzygnęła się dopiero w czwartym pojedynku drugiej fazy dogrywki (nagłej śmierci).

Triveni Continental Kings 9-7 UpGrad Mumba Masters

Finał rozpoczął się od wyrównanego pojedynku, w którym o dwa punkty lepsi okazali się Triveni Continental Knights. O zwycięstwie „Królów” zdecydowały wygrane Aroniana z GM Maximem Vachier-Lagravem oraz MVP drużyny GM Wei Yi z GM Viditem Gujrathim, które dały im łącznie sześć z dziewięciu zdobytych punktów. Świetną formę zaprezentował zwłaszcza Aronian, który w partii z Vachier-Lagravem zneutralizował genialny ruch Francuza i miał w końcówce całą wieżę przewagi.

Dla grającej czarnymi ekipy UpGrad Mumba Masters jedyne zwycięstwo w meczu odniósł Sindarov, który wykorzystał poważny błąd Bjerrego w końcówce.

Jak się później okazało, to właśnie rywalizacja na szachownicy nr 6 ostatecznie rozstrzygnęła losy finału...

W niedzielę wszystko rozstrzygnęło się na szachownicy nr 6. Zdjęcie: Maria Emelianova/Chess.com.

UpGrad Mumba Masters 12-3 Triveni Continental Kings

W drugim meczu szachów szybkich ekipa UpGrad Mumba Masters odniosła białymi przekonujące zwycięstwo. Na szachownicy nr 6 Sindarov ponownie okazał się lepszy od Bjerrego, a swoje pierwsze zwycięstwo tego dnia odniosła również GM Harika Dronavalli, która pokonała IM Sarasadat Khademalsharieh.

Harika zdobyła w niedzielę kilka ważnych punktów. Zdjęcie: Maria Emelianova/Chess.com.

Zgodnie z tradycją, gdy GM Alexander Grischuk pokonał GM Yu Yangyi, miał na swoim zegarze zaledwie kilka sekund, jednak nie przeszkodziło mu to w zagraniu genialnego ruchu nr 39.

Choć ekipa UpGrad Mumba Masters wygrała drugi mecz większą liczbą punktów, w finale liczyły się tylko i wyłącznie duże punkty meczowe, a to oznaczało przejście do dogrywki w formie szachów błyskawicznych.

W pierwszym meczu dogrywki większą presję odczuwała drużyna Triveni Continental Kings, która wyraźnie przegrała poprzedni mecz szachów szybkich. Drużynie UpGrad Mumba Masters udało się podtrzymać dobrą passę z poprzedniej rundy i pierwszy mecz blitza tempem 3+2 zakończył się ich zdecydowanym zwycięstwem 14-5.

Na pierwszej szachownicy Aronian po solidnej partii zremisował z Vachier-Lagravem, natomiast na szachownicy nr 2 Yu zrewanżował się Grischukowi, rozgrywając niemal perfekcyjną partię. Jak się jednak okazało, było to jedyne zwycięstwo drużyny Kings w meczu, ponieważ na niższych szachownicach dominowali grający czarnymi zawodnicy Mumba Masters.

W finałach Grischuk grał ze zmiennym szczęściem. Zdjęcie: Maria Emelianova/Chess.com.

Sindarov po raz trzeci z rzędu okazał się lepszy od Bjerrego, choć w środkowej fazie partii lepszą pozycję miał Duńczyk. Na szachownicy obok, Harika ponownie pokonała Khademalsharieh, grając z niemal 99-procentową skutecznością (wg przeglądu partii na Chess.com).

Szczególnie warta uwagi była partia pomiędzy Weiem a Viditem, która zakończyła się zwycięstwem zawodnika z Indii. W turnieju sprawdziła się reguła, że gdy Wei przegrywa, wówczas drużyna Kings ma kłopoty. W partii Vidit bezlitośnie wykorzystał wątpliwe 16.c4?? ze strony Chińczyka, które doprowadziło do straty jakości.

Po pierwszym, wysoko przegranym przez „Królów” meczu blitza wydawało się, że trudno im będzie nawiązać walkę w drugim starciu. W fazie eliminacyjnej Global Chess League byliśmy już jednak świadkami wielu niespodziewanych zwrotów akcji i właśnie z takim scenariuszem mieliśmy do czynienia w dalszej części pojedynku.

Drugi mecz blitza ponownie zdominowała drużyna grająca czarnymi – „Królom” udało się wyrównać stan meczu i doprowadzić do drugiego etapu dogrywki, tzw. nagłej śmierci.

Ekipa Kings odniosła w drugim meczu blitza zwycięstwo dzięki wygranym na szachownicy nr 2, 3 i 4 w wykonaniu GM Weia, GM Yu oraz GM Kateryny Lagno.

Na szachownicach nr 1 i 6 wygrali wprawdzie Vachier-Lagrave i Sindarov, ale ponieważ grali białymi, zdobyli dla swojej drużyny tylko sześć punktów.

Ponieważ w dwóch poprzednich meczach padał remis, wszystko musiało się rozstrzygnąć w ostatnim etapie dogrywki, czyli tzw. nagłej śmierci. Napięcie w sali gry sięgało zenitu, ponieważ o tym, kto zagra decydujący o mistrzostwie mecz blitza miało według regulaminu zadecydować losowanie.

Jako pierwsze zagrały ze sobą Khademalsharieh i Harika, która w poprzednich pojedynkach pokonała swoją przeciwniczkę 3-1. Tym razem, w najważniejszym pojedynku dnia, pochodzącej z Iranu mistrzyni międzynarodowej udało się zremisować partię w końcówce wieżowo-gońcowej.

W najważniejszej partii dnia Khademalsharieh zremisowała z Hariką. Zdjęcie: Maria Emelianova/Chess.com.

Kolejną wylosowaną parą byli Grischuk i Yu. Wynik tego pojedynku był wielką niewiadomą, ponieważ poprzednie pojedynki tych zawodników były bardzo wyrównane. Przez większą część partii niewielką przewagę na szachownicy miał Yu, ale Grischuk udowodnił, że w niedoczasie potrafi grać jak czarodziej, gdyż mając mniej niż 10 sekund na zegarze wymusił na Chińczyku trzykrotne powtórzenie pozycji.

W trzeciej partii blitza pomiędzy Lagno i GM Humpy Koneru bardzo blisko zwycięstwa była drużyna UpGrad Mumba Masters, jednak ekipę „Królów” uratowały ogromna presja i niedoczas Humpy.

W trzeciej partii drugiej części dogrywki Lagno była bardzo blisko przegranej. Zdjęcie: Maria Emelianova/Chess.com.

Po trzech nierozstrzygniętych pojedynkach nadszedł czas na starcie, którego drużyna „Królów” obawiała się najbardziej – Bjerre miał zagrać czarnymi z Sindarovem, z którym w niedzielę przegrał wszystkie cztery poprzednie partie.

Sindarov grał z Bjerrem podobnie jak w poprzednich starciach, czyli powoli budował przewagę, wykorzystując do tego parę swoich gońców. Duńczyk nie chciał zawieść swoich kolegów i koleżanek z drużyny, dlatego też bronił się jak lew – udało mu się przejść do remisowej końcówki i sprawić, że przeciwnik musiał grać z mniej niż 10 sekundami na zegarze. Bjerre cały czas próbował szachować białego króla, czym zmusił Sindarova do wymyślenia nowego planu.

Sindarov chciał zapewnić swojej drużynie zwycięstwo. Zdjęcie: Maria Emelianova/Chess.com.

Mając sześć sekund na zegarze Sindarov przestawił swojego króla na a3, myśląc, że ten będzie bezpieczny w otoczeniu swoich pionów, jednak okazało się, że tym ruchem Uzbek podstawił mata w jednym ruchu!

Gdy Bjerre zdał sobie sprawę, że właśnie zapewnił swojej drużynie zwycięstwo w Global Chess League, na jego twarzy pojawiło się niedowierzanie, natomiast zasmucony i zawiedziony Sindarov od razu odszedł od szachownicy.

Magiczny moment. Bjerre zapewnia drużynie Kings zwycięstwo w lidze. Zdjęcie: Maria Emelianova/Chess.com.

Naszą partią dnia jest dziś pojedynek, który zadecydował o tym, do której drużyny powędruje nagroda w wysokości 500 tys. dolarów (komentarz autorstwa GM Dejana Bojkova).

Po zakończeniu finału drużyna Triveni Continental Knights otrzymała puchar, który z rąk organizatorów odebrał Aronian.

Rozgrywki Tech Mahindra Global Chess League 2023 składały się z fazy eliminacyjnej i finału, w którym zagrały dwie najlepsze drużyny. W każdym meczu wszyscy zawodnicy danej drużyny grali tym samym kolorem. Wszystkie partie były grane tempem 15+10.

Poprzednie artykuły:

więcej od FM JackRodgers
Turniej Kandydatów 2024 – runda 4: Nepomniachtchi na prowadzeniu po wygranej z Viditem, Tan cudem ratuje remis