Aktualności
Firouzja dwukrotnie pokonuje Nakamurę i wygrywa Bullet Chess Championship

Colin_McGourty
| 0 | Relacja z wydarzenia szachowego

GM Alireza Firouzja odniósł w Wielkim Finale dwa fantastyczne zwycięstwa nad GM-em Hikaru Nakamurą i zdobył swój drugi tytuł mistrza Bullet Chess Championship. W czwartek reprezentant Francji wygrał łącznie cztery mecze—w drabince przegranych najpierw w półfinale pokonał GM-a Sama Seviana, a następnie w finale drabinki przegranych odprawił z kwitkiem GM-a Daniela Naroditsky’ego. W Wielkim Finale w pierwszym meczu pokonał Nakamurę 17,5-12,5, dzięki czemu doprowadził do meczu nr 2, który również wygrał, tym razem po dogrywce, w stosunku 12,5-10,5.

Droga Firouzji do Wielkiego Finału

Firouzja dwukrotnie pokonuje Nakamurę i zdobywa tytuł

Drabinka końcowa

Nagrody

Przegrana z Sevianem w ćwierćfinale drabinki wygranych skazała Firouzję na długą drogę powrotną do Wielkiego Finału poprzez drabinkę przegranych. We wcześniejszych dniach pokonał w niej już arcymistrzów Anisha Giriego, Oleksandra Bortnyka i Nihala Sarina, ale ostatniego dnia czekało go jeszcze więcej trudnej pracy. Wszystko zaczęło się od rewanżu!

Półfinał drabinki przegranych: Firouzja 9,5-7,5 Sevian

W drabince wygranych Sevian nie tylko pokonał Firouzję—można powiedzieć, że zdeklasował rywala, pokonując go 13-4.

W czwartek sytuacja co prawda się nie powtórzyła, ale Sevian nie zwalniał tempa i stale utrzymywał przewagę na zegarze. Nie chodziło tylko jednak o szybkość gry— gra Amerykanina również stała na bardzo wysokim poziomie. Na początku meczu Sevian znalazł kilka ładnych motywów taktycznych i objął prowadzenie 5-4.

Później Sevian prowadził nawet 7,5-5,5, ale Firouzja wrócił do gry, wygrywając kolejne dwie partie, doprowadzając do dogrywki. W pierwszej partii Amerykanin miał przewagę i przeoczył kilka zwycięskich taktyk. Potem pozycja na planszy i na zegarze wyrównała się, jednak nagle okazało się, że Firouzja przegrał na czas.

Okazało się jednak, że było to spowodowane błędem technicznym, który akurat przydarzył się w niefortunnym momencie. Chess.com namierzyło już źródło tej usterki, która dotyczy 0,002% partii—jest ona spowodowana przez błąd w używanym przez nas zewnętrznym pakiecie oprogramowania o nazwie CometD. Zespół zapewnił nas, że błąd zostanie naprawiony w ciągu najbliższych 24 godzin.

Ostatecznie partia została anulowana i dogrywka rozpoczęła się od nowa. Tym razem od początku górą był Firouzja, który odniósł dwa zwycięstwa z rzędu i wygrał 9,5-7,5.

Po meczu Firouzja powiedział: „To jeden z najtrudniejszych dni w zawodzie szachisty, jakiego kiedykolwiek doświadczyłem”. A dzień dopiero się zaczynał...

Finał drabinki przegranych: Firouzja 9,5-7,5 Naroditsky

W finale drabinki przegranych na Firouzję czekał Naroditsky, kolejna bulletowa bestia, który ostatnie chwile przed meczem spędził na czytaniu!

Tłumaczenie

Lekka lektura „Archipelag Gułag” Sołżenicyna przed finałem drabinki przegranych z Firouzją!

Niekonwencjonalne przygotowanie zadziałało, gdy Naroditsky wyszedł na prowadzenie 3,5-0,5, jednak gdy Firouzja zaczął wracać do gry, zrobił to w oszałamiającym stylu, wygrywając sześć partii z rzędu.

Tłumaczenie

To już kompletna katastrofa!" (Aman Hambleton) Firouzja wygrywa 6. partię z rzędu!

Naroditsky nie zamierzał jednak poddać się bez walki i wkrótce odniósł trzy zwycięstwa, wyrównując wynik. Serie obu zawodników trwały dalej. Kolejne dwie partie padły łupem Firouzji, który uzyskał dwupunktowe prowadzenie, a to oznaczało, że w obliczu kończącego się czasu przeznaczonego na mecz, jego przeciwnik musiał wygrać „na żądanie”.

Tak się jednak nie stało, ponieważ Firouzja wywalczył zwycięstwo dzięki remisowi z uwagi na regułę 50 posunięć

Tłumaczenie

Firouzja remisuje dzięki regule 50 posunięć i eliminuje Naroditsky'ego — w Wielkim Finale czeka nas pojedynek Firouzja-Nakamura!

Firouzja skomentował: „Mecz przeciwko Danyi był również bardzo trudny, ale pod koniec... moje oczy zaczęły widzieć różne dziwne rzeczy. Tak jest, kiedy gra się za dużo”.

Reprezentujący Francję Irańczyk rozważał nawet rezygnację z dalszej gry. Po 20 minutach zaczęło się wydawać, że Wielki Finał może się nawet nie odbyć, jednak wkrótce szachowa uczta rozpoczęła się ponownie.

Przedmeczowa mowa ciała sugerowała, że to Nakamura będzie zdecydowanym faworytem, ale apetyt Firouzji rósł wraz z kolejnymi pojedynkami.

Później Firouzja uznał, że jego nastrój zadziałał na jego korzyść:

„Moją jedyną przewagą przeciwko Hikaru było to, że chciałem podarować mu zwycięstwo. Chciałem się wycofać, więc przestałem się tym wszystkim przejmować. To była moja jedyna przewaga!”

...chciałem podarować mu zwycięstwo. Chciałem się wycofać, więc przestałem się tym wszystkim przejmować. To była moja jedyna przewaga!

—Alireza Firouzja

Firouzja miał jednak również coś, czego nie miał nikt inny—osobiste doświadczenie pokonania Nakamury w Bullet Chess Championship i zdobycia tytułu.

Aby powtórzyć wyczynz 2021 r. Francuz musiał dwukrotnie pokonać Nakamurę, ponieważ pięciokrotny mistrz Stanów Zjednoczonych wygrał do tej pory wszystkie swoje mecze i nadal miał prawo do poniesienia jednej porażki.

Wielki Finał (set 1): Firouzja 17,5-12,5 Nakamura

Mecz rozpoczął się od naprzemiennych zwycięstw obu zawodników, ale najbardziej interesująca pod względem emocjonującej akcji na szachownicy była partia nr 3, która zakończyła się remisem. Nakamura wygrywał, po czym podstawił wieżę na widełkach, następnie Firouzja wypuścił wygraną, po czym ponownie wygrywał Nakamura, jednak na jeden ruch przed matem skończył mu się czas. Mówiąc o czarnej serii, która nastąpiła później, odniósł się właśnie do tej partii.

Czarna seria nie rozpoczęła się jednak od razu, ponieważ Nakamura wygrał dwa z kolejnych czterech pojedynków. Dopiero później, podobnie jak wcześniej Naroditsky, przegrał aż sześć partii z rzędu.

„To jest po prostu czysty tilt. Kompletny tilt.” – powiedział Nakamura podczas transmisji, a następnie przestał grać.

To jest po prostu czysty tilt. Kompletny tilt.

—Hikaru Nakamura

„Myślę, że w pierwszym meczu na pierwszym planie były emocje - niektóre rzeczy oczywiście mu przeszkadzały" – powiedział Firouzja, choć pewnych rzeczy nie powiedział wprost. Nakamurze trudno było zaakceptować fakt, że jego przeciwnik najpierw powoływał się na zmęczenie i niechętnie rozpoczął w ogóle cały mecz, a potem grał niemal na swoim najlepszym poziomie.

Opóźnienie w rozpoczęciu meczu zostało zrównoważone przerwą w jego połowie, więc można powiedzieć, że gdy akcja ruszyła ponownie, w kwestii przerw był remis. Nakamura przerwał swoja czarną serię, remisując pierwszą partię, ale różnica wyniku była zbyt duża do nadrobienia, dlatego też Amerykanin poświęcił większość pozostałego czasu w pierwszym meczu na planowaniu strategii na mecz nr 2.

Tymczasem Firouzja z powodzeniem wykonał swoje pierwsze 45-minutowe zadanie i wiedział już, że od zdobycia tytułu dzieli go tylko 30-minutowy rewanż.

Tłumaczenie

Firouzja wygrywa 17,5-12,5 i czeka nas 30-minutowy rewanż w Wielkim Finale!

Wielki Finał (set 2): Firouzja 12,5-10,5 Nakamura

Nakamura doszedł do wniosku, że będzie musiał poważniej podejść do debiutu i w kilku partiach zagrał skomplikowane przygotowanie z Turnieju Kandydatów FIDE w przyspieszonym tempie. Nie trzeba dodawać, że lepiej nie próbować tego w domu, ale przynajmniej na początku, zdało to egzamin.

Tłumaczenie

Firouzja i Nakamura powtarzają debiut z Turnieju Kandydatów i Hikaru wygrywa pierwszą partię!

„Myślę, że drugi mecz był bardzo dobry. Obaj zagraliśmy na maksimum swoich możliwości” – powiedział Firouzja. W rewanżu reprezentant Francji i Amerykanin wymienali ciosy, a  walka była bardzo wyrównana. Obaj zawodnicy raz po raz dostawali szanse, aby wyjść na prowadzenie, a Nakamura komentował przebieg wydarzeń na żywo na swoim kanale na platformie Kick: „Dobry mecz! Gdybym wygrał tamtą partię, nie podniósłby się”.

Ten komentarz dotyczył partii przy wyniku 3,5-2,5, kiedy Amerykanin wygrywał, jednak popełnił błąd, wykonując premove'a. Szybkość Firouzji, z jaką ukarał jego błąd, była niesamowita.

Wkrótce historia się powtórzyła, ponieważ niedługo później Nakamura ponownie mógł wyjść na dwupunktowe prowadzenie, ale ponownie popełnił podobny błąd i stan meczu wyrównał się. Na tablicy wyników widniał wynik 7,5-7,5.

Tłumaczenie

„Jeśli przegram ten mecz, będę mógł winić tylko siebie!” – powiedział Hikaru w momencie, gdy popełnił poważny błąd, choć mógł wyjść na dwupunktowe prowadzenie, i dostał mata — 7,5:7,5!

Najpierw dwupunktowe prowadzenie objął Firouzja (10-8), ale Nakamura wrócił do gry, wygrywając kolejne dwa starcia. W odniesieniu zwycięstwa w drugim z nich pomogła mu niespodziewana podstawka hetmana w wykonaniu Firouzji. Gdyby do niej nie doszło, byłoby już po meczu.

Tłumaczenie

Szaleństwo na szachownicy – Firouzja podstawia hetmana, gdy za chwilę miał zdobyć mistrzowski tytuł! Zrobiło się 10-10 i czeka nas dogrywka!

Pierwsza partia dogrywki zakończyła się remisem, a kolejna zwycięstwem Firouzji. Gdy komentatorzy zastanawiali się nad tym, w jaki sposób białe mogą się przebić, Francuz w bardzo ładny sposób zakończył pojedynek.

W finałowej partii, którą Nakamura musiał wygrać, zagrał, jak sam powiedział, swój debiut z dzieciństwa. Wszystko szło idealnie do momentu szacha na h6, który spowodował wypuszczenie wygrywającej przewagi, a na domiar złego, w kolejnym ruchu Amerykanin podstawił figurę. Firouzja bezlitośnie wykorzystał potknięcie rywala i zakończył niesamowity szachowy dzień, odnosząc zwycięstwo w Bullet Chess Championship 2024.

Tłumaczenie

Gratulacje dla Alirezy Firouzji, który wygrywa dziś swój czwarty mecz, dwukrotnie pokonuje Nakamurę i zdobywa swój drugi tytuł mistrza BCC!

Firouzja pozwolił sobie na jednego tweeta w stylu Carlsena...

Tłumaczenie

Bóg bulleta

…a Nakamura pogratulował mu zwycięstwa.

Tłumaczenie

GG, gratulacje.

Po meczu Firouzja zdradził sposób na to, jak pokonać czterokrotnego mistrza BCC:

„Gdy wpada w przegrywający nastrój, potrzeba czasu, aby się z niego otrząsnął. W końcu z niego wychodzi, ale jeśli zacznie się mecz w dobry sposób, to szanse na zwycięstwo są całkiem spore, ale oczywiście trudno jest dobrze zacząć mecz przeciwko niemu! Ja miałem szczęście, że dobrze zacząłem”.

...jeśli zacznie się mecz w dobry sposób, to szanse na zwycięstwo są całkiem spore, ale oczywiście trudno jest dobrze zacząć mecz przeciwko niemu!

—Alireza Firouzja o pokonaniu Hikaru Nakamury

Firouzja i Nakamura mogą ponownie zmierzyć się w Speed Chess Championship 2024, przy czym Francuz będzie miał dodatkową motywację, aby zakwalifikować się do rozgrywanej na żywo fazy finałowej.

W pomeczowym wywiadzie Firouzja powiedział:

„To wspaniałe uczucie. Myślę, że zaczynam grać bardzo dobrze w internecie, na Chess.com. W kilku ostatnich turniejach grałem naprawdę świetnie i mam nadzieję, że tak samo będzie podczas Speed Championship. Spróbuję się zakwalifikować, ponieważ finały odbędą się w moim mieście, w Paryżu. Postaram się!”

...mam nadzieję, że tak samo będzie podczas Speed Championship. Spróbuję się zakwalifikować, ponieważ finały odbędą się w moim mieście, w Paryżu.

Firouzję będą próbowali powstrzymać m.in. Nakamura oraz najwyżej notowany zawodnik na świecie, GM Magnus Carlsen

Gdzie można było śledzić turniej?
Rozgrywki Bullet Chess Championship 2024 można było śledzić na żywo na Chess.com/TV, a także na naszych kanałach na Twitchu oraz YouTubie. Wszystkie transmisje na żywo można znaleźć na YouTube.com/ChesscomLive. Wszystkie partie z turnieju można również znaleźć na naszej stronie z wydarzeniami.
Transmisję na żywo prowadził IM Antoni Kozak.

Bullet Chess Championship 2024 (BCC) to największe rozgrywki szachów superbłyskawicznych na Chess.com, w których zawodnicy rywalizowali o miano najszybszego szachisty na świecie. Eliminacje do turnieju głównego odbyły się w dniu 14 maja, a turniej główny w dniach 10-13 czerwca. Pula nagród turnieju wynosiła 100 tys. dolarów.

Poprzednie artykuły

Colin McGourty

Colin McGourty led news at Chess24 from its launch until it merged with Chess.com a decade later. An amateur player, he got into chess writing when he set up the website Chess in Translation after previously studying Slavic languages and literature in St. Andrews, Odesa, Oxford, and Krakow.

więcej od Colin_McGourty
Mecz o Mistrzostwo Świata FIDE 2024 pomiędzy Dingiem a Gukeshem odbędzie się w Singapurze