Aktualności
Amin, Howell, Fressinet, Nisipeanu żegnają się z Pucharem Świata

PeterDoggers
| 0 | Relacja z wydarzenia szachowego

Bassem Amin, David Howell, Laurent Fressinet oraz Liviu-Dieter Nisipeanu to największe nazwiska, jakie zostały wyeliminowane podczas trzeciego dnia Pucharu Świata FIDE w Tbilisi. W najdłuższej batalii dnia, lokalny bohater, Baadur Jobava zdołał awansować kosztem Ivana Salgado.

Salgado i Jobava dyskutujący o swoim pojedynku, który był najdłuższym ze wszystkich tego dnia. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

Spośród 64 par pierwszej rundy, w 22 do wyłonienia zwycięzcy konieczna była dogrywka. Z sędzią lub wolontariuszem siedzącym przy każdej szachownicy, aby notować ruchy, 44 graczy rozpoczęło walkę o 15, mając świadomość, że albo zdołają wygrać, albo wracają do domu.

Dogrywki zaczynają się dwoma partiami szybkimi (25 minut plus 10 sekund za ruch dla zawodnika). W przypadku remisu, grane są dwie partie z tempem gry 10 minut plus 10 sekund, a jeśli wciąż jest remis to dwie partie, w których każdy gracz ma 5 minut i 3 sekundy.

Jeśli to konieczne, cały mecz ostatecznie kończy tzw. Armageddon, w którym białe mają 5 minut, a czarne 4, obaj dostają trzysekundowy dodatek od 60 ruchu, a czarne mają "remis for".

GM Sevian (2610) GM Nisipeanu (2674) ½-½, ½-½ ½-½, 1-0 2½-1½

To był rzadki, ale wspaniały pokaz rywalizacji i przyjaźni pomiędzy Jobavą i Salgado, którzy zaraz po zakończeniu emocjonującej dogrywki, rozmawiali w pokoju prasowym, pijąc wino i dzielać się ze sobą i z dziennikarzami ciekawymi historiami. Jak się okazało, ci dwaj są przyjaciółmi odkąd mieli 16 lat i widać było w oczach Jobavy smutek, że został zmuszony do eliminacji z turnieju swojego hiszpańskiego amigo.

null

Dwaj artyści opuszczający salę gry wpólnie. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

Poza naturalnym w tej sytuacji rozpoczarowanie i zmęczeniem, Salgado był przede wszystkim zadowolony z faktu, że zagrał "ciekawy mecz". (W 2011 roku w Khanty-Mansiysku w swoim pierwszym występie w Pucharze Świata, łatwo odpadł w pierwszej rundzie.)

Pierwsze dwie szybkie partie zakończyły się remisem, potem Jobava wygrał partię "10+10", ale Salgado udało się zrewanżować. Po motywującej rozmowie poza salą gry z Paco Vallejo i Davidem Antonem, hiszpański arcymistrz powrócił do szachownicy i mocno rozpoczął partię "5+3". Zdobył zdrowego pionka, ale potem pozwolił na kontrgrę.

null

Jobava wygrywa pierwszą partię 10+10. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

Wtedy Jobava zagrał jeden ze swoich własnych systemów, odwróconego Philidora. Salgado powiedział, że nawet patrzył na to podczas przygotowania, ale jakoś źle to wyglądało po debiucie. Była to świetna partia Jobavy, który nie okazał litości po zaledwie jednym błędzie przeciwnika.

null

Jobava i Salgado jedli wspólnie ser i pili wino po partii. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

Była to najdłuższa dogrywka tego dnia. Ostatnie dwie partie były grane przy pustej sali, chociaż sporo wolontariuszy, sędziów i dziennikarzy oglądało (i filmowało) ich z bliska. (Organizatorzy i sędziowie zasługują na uznanie za ich świetną współpracę z mediami.)

Osiem meczów zostało rozstrzygniętych w partiach "10+10", a najbardziej dramatyczna walka toczyła się pomiędzy Viktorem Erdosem Bassem Aminem. Po dwóch remisach w partiach "25+10", Erdos zdecydowanie wygrał partię "10+10". W drugiej partii go "poniosło" (jak sam powiedział) i użył obu rąk przy dorobieniu hetmana.

Amin wezwał sędziego, co jest zrozumiałe, ponieważ od 1 lipca użycie dwóch rąk do wykonania jednego ruchu jest uznawane za nieprawidłowy ruch i oznacza przegranie partii w szachach szybkich lub błyskawicznych, jeśli gracz to zareklamuje lub kiedy wkroczy arbiter. Jednak podczas Pucharu Świata te same zasady mają zastosowanie do wszystkich temp gry, aby uniknąć zamieszania. Dlatego, również w dogrywce, pierwszy przypadek nieprawidłowego ruchu będzie skutkować ostrzeżeniem, a przeciwnik otrzyma dodatkowe dwie minuty.

Bardzo doświadczony, lecz również wiekowy sędzia Faik Gasanov z Azerbejdżanu, potrzebował kilku minut, aby ustawić zegar, co dało Erdosowi dodatkowy czas do namysłu nad pozycją. Mając w pamięci błąd Amina w wygranej wieżówce dzień wcześniej, ciężko mu nie współczuć.

The arbiter resetting the clock

Sędzia nastawiający zegar, co zabrało trochę czasu... | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

null

...a wtedy Amin poprosił o wyjaśnienie mu tej sytuacji przez arbitra głównego, Tomasza Delegę z Polski. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

null

Amin zaproponował remis, który skutkował przegraniem meczu, wiedząc, że wczoraj był bliski awansu. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

Dla neutralnego kibica ciężko o lepszą rozrywkę niż dogrywki w Pucharze Świata. Kilku graczy (zarówno ci, co przeszli dalej, jak i ci, co już odpadli) zostali na sali, na przykład Maxime Vachier-Lagrave Johann Hjartasson.

null

Maxime Vachier-Lagrave był dziś wśród widzów. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

Inni woleli oglądać partie, siedząc w hotelowym pokoju.

Carlsen musiał mieć dobry dzień, ponieważ oglądał partie na streamie Jona Ludviga Hammera na Norwegian Chess.com Twitch channel, patrząc na jedynego poza sobą Norwega w stawce, GM Aryana Tariego, awansującego do następnej rundy. Po pięciu remisach Tari pokonał Davida Howella w drugiej partii "10+10", dzięki swojemu świetnemu 11 ruchowi.

Trzeba podkreślić, że wyżej notowany Howell również zaprezentował sportową postawę, dyskutując przez chwilę ze swoim przeciwnikiem przed opuszczeniem sali gry.

null

Aryan Tari, drugi Norweg w drugiej rundzie. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

Czterech graczy, którzy w niedzielę przegrali, zdołali wydrzeć awans do drugiej rundy w dogrywce: Anton Demchenko, Pentala Harikrishna, Vladimir Fedoseev oraz Wei Yi. Ten ostatni zrobił to w przekonujący sposób, ponieważ Bator Sambuev popełnił wcześnie błąd i został bezlitośnie ukarany.

null

Wei Yi (drugi z prawej) wśród swoich chińskich przyjaciół podczas jednej z przerw. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

To był "Hari Houdini" w dzisiejszej drugiej partii "25+10", ponieważ widzieliśmy niesamowitą ucieczkę spod topora Pentali Harikrishny, a porażka oznaczałaby eliminację. Yuri Gonzalez Vidal, który przegrał drugą partię "10+10", będzie miał dziś problemy z zaśnięciem.

null

Kiedy przyjaciele nazywają Cię Hari, reporterzy mogą nazwać to dziełem Houdiniego. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

Anton Demchenko wygrał bojowy mecz z Alexandrem Areshchenko, w którym żadna z sześciu partii nie została zakończona remisem! Areshchenko był bliski wyrównania stanu meczu kolejny raz, ponieważ jego atak powinien był zakończyć się zwycięstwem. Ale w tamtych okolicznościach być może tylko komputer znalazłby wygrywającą linię?

null

Najkrwawszy jak dotąd mecz na Pucharze Świata, wszystkie 6 partii było rezultatywnych. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

Spośród 22 dogrywek, 13 zakończyło się po pierwszych dwóch szybkich partiach. Na początku serii partii "10+10" widzieliśmy coś dziwnego nie na jednej, ale na dwóch szachownicach. Daniel Fridman zgodził się na remis z Daniilem Dubovem po zaledwie 16 ruchach, a partia Mladen Palac-Ian Nepomniachtchi skończyła się nawet szybciej - ich pojedynek był identyczny z tym który zremisowali w szachach klasycznych : 1. e4 c5 2. Sf3 d6 3. d4 cxd4 4. Sxd4 Sf6 5. Sc3 a6 6. Ge3 Sg4 7. Gc1 Sf6 8. Ge3 Sg4 9. Gc1 1/2-1/2.

Wkrótce swoją partię zremisowali również Howell z Harim. Jakakolwiek była ich motywacja, aby tak zrobić (niżej notowani gracze pewnie mieli nadzieję na Armageddon; wyżej notowani mieli czarne lub uważali że mają więjsze szanse przy krótszym czasie do namysłu!?), zarówno Dubov, jak i Nepo wygrali swoje następne partie.

Jutrzejszym przeciwnikiem Jobavy będzie Yu Yangyi, który łatwo rozprawił się z Amirrezą Pourramezanalim z Iranu, wygrywając dziś 2-0. Najpierw zaprezentował dobrą technikę w wieżówce, a potem w drugiej partii ciekawe taktyczne fajerwerki.

null

Yu był dziś w świetnej formie. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

Nie wspomnialiśmy jeszcze o jednej niespodziance. Szesnastoletni GM Sam Sevian zdołał wyeliminować doświadczonego GM Liviu-Dietera Nisipeanu, który zyskał sławę w jednym z takich pucharowych turniejów (cóż, były to Mistrzostwa Świata FIDE w 1999r. w Las Vegas), wyrzucając za burtę Alexeia Shirova.

Przeciwnikiem Seviana będzie Li Chao.

null

Po Nakamurze, Lendermanie i Onischuku, najmłodszy amerykański arcymistrz uzyskał awans do 2 rundy. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

null

Wypuszczając wygraną w klasycznej partii, Alexander Fier został wyeliminowany przez Etienne'a Bacrot w szachach szybkich. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

null

Ian Nepomniachtchi pokonał Mladena Palaca. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

null

Boris Grachev wyeliminował Hranta Melkumyana. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

null

IM Anton Smirnov zatrzymuje zegar i przegrywa obie partie z Sergeyem Karjakinem. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

null

Vassily Ivanchuk również wygrał dziś obie partie. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

null

Luke Lenic pokonał Laurenta Fressinet. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

null

Baskaran Adhiban wyeliminował Nguyena Ngoc Trong Son. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

FIDE World Cup Pairings Bracket

null

Partie z TWIC.

Puchar Świata odbywa się w dniach 3-27 września w gruzińskim Tbilisi. Każda runda składa się z dwóch partii klasycznych (a w finale z czterech), a w przypadku remisu także szybkich i błyskawicznych w dogrywce, która rozgrywana jest 3 dnia. Całkowita pula nagród wynosi 1.6 miliona dolarów, w tym 120 tysięcy dla zwycięzcy. Poza tym, dwóch finalistów uzyska uwans do Turnieju Kandydatów 2018.

Chess.com pokazuje partie na Chess.com/Live. Poza tym, możesz śledzić relację na żywo na Chess.com/TV którą organizuje Chessbrahs, zapewniając najlepszych komentatorów na świecie: GM Erica Hansena, GM Robina van Kampena, GM Yassera Seirawana oraz IM Amana Hambletona.

Poprawka: we wcześniejszej wersji tego artykułu napisano, że od 1 lipca, nieprawidłowy ruch przegrywa partię w rapidzie i blitzu, jeśli przeciwnik to zareklamuje lub jeśli wkroczy arbiter.