Aktualności
Zwycięstwo Dudy w turnieju z cyklu Titled Tuesday

NathanielGreen
| 1 | Relacja z wydarzenia szachowego

W pierwszych w tym roku turniejach z cyklu Titled Tuesday, które odbyły się w dniu 3 stycznia 2023 roku, zwycięstwa odnieśli GM Jan-Krzysztof Duda i GM Dmitrij Kollars. Pierwszy, wcześniejszy turniej, który odbywa się zawsze o godz. 17:00 wygrał Duda, osiągając rewelacyjny wynik 10/11. W późniejszym turnieju (godz. 23:00) zwyciężył Kollars, zdobywając 9,5 pkt z 11 możliwych.

W lutym 2022 r. turniej Titled Tuesday został rozdzielony na dwie części – turniej wcześniejszy o godz. 17:00 i późniejszy o godz. 23:00 – i już w pierwszych tegorocznych turniejach padł rekord frekwencji zawodników: w turnieju rozgrywanym o 17:00 wzięło udział 542 zawodników, a w rozgrywkach o 23:00 – 447 zawodników.

Turniej nr 1 (godz. 17:00)

Duda rozpoczął turniej od ośmiu zwycięstw z rzędu, a w całym turnieju nie doznał ani jednej porażki. W rundach od piątej do ósmej wygrał wszystkie partie z przeciwnikami, którzy ostatecznie znaleźli się w pierwszej szesnastce klasyfikacji końcowej. W rundzie nr 9 Duda zremisował z GM Hikaru Nakamurą, a swoją półpunktową przewagę nad drugim zawodnikiem w turnieju utrzymał dzięki zwycięstwu z GM Vladimirem Fedoseevem.

Pół punktu za Dudą był wtedy GM Maksim Chigaev, który wygrał z GM Jefferym Xiongiem. Wcześniej, w ósmej rundzie, Chigaev wygrał czarnymi z GM Magnusem Carlsenem.

W finałowej rundzie Duda bardzo szybko zremisował z Chigaevem, co zagwarantowało mu zwycięstwo w całym turnieju. Na drugie miejsce w ostatniej chwili awansował Nakamura, który w ostatniej rundzie pokonał na czas Carlsena.

Titled Tuesday – 3 stycznia | Turniej nr 1 (wcześniejszy) | Klasyfikacja końcowa (najlepsza 20)

(Pełne wyniki dostępne tutaj.)

Dzięki wygranej w turnieju, Duda zarobił 1 000 $, Nakamura za drugie miejsce otrzymał 750 $, a trzeci Chigaev zainkasował 350 $. Czwarte miejsce zajął GM Sergey Grigoriants (200 $), piąte GM Oleksandr Bortnyk (100 $), a nagroda dla najlepszej kobiety (100 $) przypadła IM Anastasii Bodnaruk.

Turniej nr 2 (godz. 23:00)

Późniejsza edycja turnieju okazała się szczęśliwa dla zawodników z Niemiec – pierwsze miejsce zajął Kollars, a drugie GM Matthias Bluebaum

Carlsen nadal nie mógł znaleźć swojej optymalnej formy – choć być może pojęcie „optymalna” jest w tym wypadku względne – w dwóch turniejach Norweg zdobył w końcu 16,5/22 punkty i obydwa turnieje zakończył w pierwszej siedemnastce. W wieczornym turnieju aktualny mistrz świata przegrał kolejne dwie partie – jedną w rundzie nr 6 z Kollarsem, a drugą z GM Danielem Dardhą w rundzie nr 8, kiedy to przeoczył mata w 2 ruchach w końcówce hetmańskiej.

Zwycięstwo nad Carlsenem w znacznym stopniu przybliżyło Kollarsa do zwycięstwa w całym turnieju. Po kolejnej wygranej, w siódmej rundzie Niemiec miał na swoim koncie komplet punktów (7/7), a trzy kolejne partie zremisował, co pozwoliło GM Aleksandrowi Lendermanowi na objęcie tymczasowego prowadzenia z wynikiem 9/10.

Lenderman uległ jednak za chwilę Kollarsowi, przez co stracił prowadzenie w tabeli.

W tym samym czasie Bluebaum zamatował GM Andrew Tanga – było to jego piąte zwycięstwo z rzędu i pozwoliło mu ono ostatecznie zająć drugie miejsce.

Titled Tuesday – 3 stycznia | Turniej nr 2 (późniejszy) | Klasyfikacja końcowa (najlepsza 20)