Aktualności
Duda i Kamsky wygrywają kolejną edycję Titled Tuesday

NathanielGreen
| 0 | Relacja z wydarzenia szachowego

GM Gata Kamsky oraz GM Jan-Krzysztof Duda wygrali turnieje z cyklu Titled Tuesday, które odbyły się w dniu 13 czerwca 2023 roku. Obaj zawodnicy do zwycięstwa potrzebowali 9,5 pkt z 11 możliwych. W edycji dziennej 49-letni Kamsky, który w 1996 r. był pretendentem do tytułu mistrza świata, zakończył turniej na samotnym pierwszym miejscu, o pół punktu wyprzedzając dziewięciu zawodników z 9 pkt na koncie. W edycji nocnej najlepsi okazali się 25-letni Duda i GM David Anton, jednak o ostatecznym zwycięstwie Polaka zdecydowała druga punktacja pomocnicza!

Edycja dzienna

W edycji dziennej Kamsky'emu udało się wyprzedzić aż 538 innych zawodników, wśród których byli m.in. GM Fabiano Caruana (drugie miejsce), GM Hikaru Nakamura (trzecie miejsce) oraz GM Magnus Carlsen (czwarte).

Kamsky zagrał we wtorek zarówno z Carlsenem (remis w siódmej rundzie), jak i z Caruaną (remis w 10. rundzie). W rundzie nr 9 pokonał sklasyfikowanego ostatecznie na 5. miejscu GM Vincenta Keymera, matując przeciwnika w pozycji z równym materiałem.

Na jedną rundę przed końcem turnieju na pierwszym miejscu z 8,5 pkt. na koncie znajdowało się czterech zawodników: Kamsky, Caruana, GM David Paravyan oraz GM Daniil Dubov. W ostatniej rundzie Kamsky pokonał Dubova grając system londyński, podczas gdy Caruana i Paravyan zremisowali.

Pierwsza czwórka zawodników nie doznała w turnieju ani jednej porażki. Co ciekawe, sklasyfikowany ostatecznie na 2. miejscu Caruana rozpoczął turniej od 7 zwycięstw z rzędu, natomiast w ostatnich czterech partiach zaledwie remisował.

Titled Tuesday - 13 czerwca | Edycja dzienna | Klasyfikacja końcowa (najlepsza 20)

(Pełne wyniki są dostępne tutaj.)

Za pierwsze miejsce Kamsky zarobił 1 000 $, a Caruana za drugie otrzymał 750 $. Trzecie miejsce zajął Nakamura (350 $), a czwarte Carlsen (200 $). Za piąte miejsce Keymer otrzymał 100 $ i taka sama kwota przypadła również najlepszej kobiecie w turnieju – WCM Veronice Shubenkovej (wynik 7/11).

Edycja nocna

W edycji nocnej wzięło udział 454 zawodników, wśród których najlepsi okazali się Duda i Anton. Co ciekawe, obaj zawodnicy przegrali swoje partie w szóstej rundzie (odpowiednio z GM Pavlem Eljanovem i GM Hrairem Simonianem).

Ani Duda ani Anton do końca turnieju już więcej nie przegrali, a w przedostatniej rundzie Polak pokonał GM Antona Korobova i z dziewięcioma punktami na koncie znajdował się na samotnym pierwszym miejscu.

W ostatniej, 11. rundzie Anton pokonał jednego z uczestników rozgrywek Junior Speed Chess Championship, GM Daniela Dardhę, natomiast Duda zremisował swoją partię i przez to obaj zawodnicy zrównali się punktami.

O ostatecznej kolejności w tabeli zdecydowała dopiero druga punktacja pomocnicza, w której minimalnie lepszy okazał się Polak.

Zapraszamy do obejrzenia analizy jednej z partii Dudy, którą przygotował IM Dawid Czerw.

Titled Tuesday - 13 czerwca | Edycja nocna | Klasyfikacja końcowa (najlepsza 20)