Aktualności
Wygrana Dudy w wieczornej edycji Titled Tuesday

NathanielGreen
| 1 | Relacja z wydarzenia szachowego

We wtorek 23 stycznia zwycięstwa w turniejach z cyklu Titled Tuesday odnieśli GM Hikaru Nakamura (edycja dzienna) i GM Jan-Krzysztof Duda (edycja wieczorna), którzy zdobyli po 9,5 punktu. Nakamura wyprzedził GM-a Wesleya So i GM-a Vladimira Fedoseeva dzięki lepszej punktacji pomocniczej, natomiast Duda został pierwszym samodzielnym zwycięzcą w turniejach rozgrywanych 2024 roku (za Polakiem, na drugim miejscu uplasowało się ex aequo aż siedmiu zawodników).

W klasyfikacji generalnej turniejów Titled Cup na pierwszym miejscu wciąż znajduje się Nakamura, co na pewno jest zasługą jego regularnych i niezmiennie dobrych występów. Do klasyfikacji generalnej Titled Cup w danym roku wlicza się tylko 20 najlepszych wyników danego gracza, a to oznacza, że do połowy marca liczyć się będzie każdy turniej.

Edycja dzienna

W edycji dziennej turnieju wzięło udział łącznie 720 graczy. Na dwie rundy przed końcem zawodów na pierwszym miejscu znajdowało się ex aequo pięciu zawodników, natomiast ostatecznie na najwyższym miejscu znalazło się trzech z nich. Czterech graczy ze wspomnianej piątki utrzymało swoje pozycje do końca turnieju. Wśród nich, mimo przegranej z Nakamurą w rundzie nr 10, znalazł się GM Denis Lazavik.

Innym zawodnikiem, który rozpoczął 10. rundę z ośmioma punktami, a zakończył turniej z dziewięcioma, był Fedoseev, który w ostatnim pojedynku pokonał GM-a Arjuna Erigaisiego.

W rundzie finałowej dwaj liderzy, czyli Nakamura i Fedoseev, zremisowali po 29 posunięciach. Rezultat okazał się korzystny dla Nakamury, który ukończył zawody na pierwszym miejscu, zaś Fedoseev zajął ostatecznie trzecią lokatę. Pomiędzy nimi uplasował się So, który pokonał młodego IM-a elekta Sinę Movaheda.

Titled Tuesday - 23 stycznia | edycja dzienna | Klasyfikacja końcowa (najlepsza 20)

(Pełne wyniki dostępne tutaj.)

Za pierwsze miejsce Nakamura wygrał 1 tys. dolarów, So - 750 dolarów, a Fedoseev - 350 dolarów. Czwarty zawodnik, GM Minh Le, otrzymał 200 dolarów, a piąty Lazavik - 100 dolarów. Nagroda dla najlepszej kobiety, w wysokości 100 dolarów, przypadła IM Meri Arabidze, która z wynikiem 7,5 punktu zajęła 49. miejsce.

Edycja wieczorna

W edycji nocnej wzięło udział 496 zawodników i chociaż Duda został pierwszym szachistą, który w tym roku wygrał Titled Tuesday bez konieczności uwzględniania punktacji pomocniczej, wcale nie oznacza to, że jego droga do sukcesu była usłana różami. Po przegranej z Arjunem w rundzie nr 7 Polak spadł na 18. pozycję (miał wówczas na swoim koncie 5,5/7 punktów) i miał cały punkt straty do liderów.

Kolejne cztery partie Duda zagrał jednak perfekcyjnie i, co zaskakujące, żaden z 17 graczy wyprzedzających go w tabeli nie zdobył wystarczającej liczby punktów, by na koniec turnieju zrównać się z Polakiem w klasyfikacji. Żaden z czterech graczy, którzy po siedmiu rundach mieli na koncie 6,5 z 7 pkt. nie zdobył w kolejnych czterech pojedynkach więcej niż 2,5 pkt, a żaden z 13 graczy z dorobkiem 6 pkt. nie ugrał więcej niż trzy oczka.

Po dziewiątej rundzie na prowadzeniu znajdował się GM Aram Hakobyan, który w zaskakującym stylu wygrał czarnymi w 18 posunięciach z Arjunem. Hindus z pewnością przeżył dzień pełen wrażeń - to już trzeci raz, gdy wspominamy go w naszym podsumowaniu.

Sytuacja w turnieju zaczęła się zmieniać w 10. rundzie, kiedy to Hakobyan zremisował z GM-em Alexandrem Grischukiem, a Duda zanotował trzecie zwycięstwo z rzędu, pokonując GM-a Fabiano Caruanę.

Te dwa wyniki sprawiły, że w ostatniej rundzie doszło do starcia pomiędzy Dudą i Hakobyanem. Ponieważ Grischuk i GM Alireza Firouzja zremisowali ze sobą po 51 ruchach i ostatecznie ukończyli turniej z dorobkiem dziewięciu punktów, Hakobyanowi do ostatecznego zwycięstwa wystarczał remis, natomiast Duda musiał wygrać.

W ostatniej partii Hakobyan grał białymi, a Duda czarnymi. Zawodnicy zagrali teoretyczną linię w nieprzyjętym gambicie hetmańskim, w której białe oddają dwa piony ze skrzydła hetmańskiego w zamian za, jak twierdzą silniki, niewielką przewagę. Pierwszą nowinką w partii było 18.fxe4 ze strony Hakobyana. Po tym posunięciu gra szybko się jednak odmieniła. W posunięciach od 19 do 21 Przegląd partii na Chess.com (przy ustawieniu maksymalnej głębokości silnika) przyznał Hakobyanowi dwa znaki zapytania, a Dudzie trzy wykrzykniki. Od tego momentu Hakobyan nie odzyskał już swojej przewagi, a po 54 posunięciach Duda zwyciężył zarówno w partii, jak i w całym turnieju.

Titled Tuesday - 23 stycznia | edycja wieczorna | Klasyfikacja końcowa (najlepsza 20)